Zadzwoń do nas

601 379 204

Wyślij do nas e-mail

kontakt@apimar.pl

Zadzwoń do nas

603 854 243

Wyślij do nas e-mail

kontakt@apimar.pl

Często widząc oraz spożywając miód, nie za bardzo zastanawiamy się nad procesem jego produkcji. Utarło się bowiem przekonanie, że ten produkt pochodzi od pszczół i to one są odpowiedzialne za jego produkcję. I jest to prawda! Warto mieć jednak świadomość, co właściwie skrywa w sobie to płynne złoto. A skrywa w sobie m.in. cukier inwertowany. Czym jest ta substancja oraz jakie ma zalety? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do odkrycia tej słodkiej tajemnicy razem z nami!

Charakterystyka syropu cukru inwertowanego

Zacznijmy od teorii, czyli przedstawienia faktów na temat cukru inwertowanego. Jest to produkt powstający w wyniku hydrolizy sacharozy na mieszaninę glukozy i fruktozy. W wyniku tego procesu następuje zmiana kierunku polaryzacji światła przechodzącego przez roztwór, czyli inwersja (stąd człon nazwy – inwertowany). Tak brzmi fachowe wyjaśnienie terminu, a jak przedstawić to w nieco prostszy sposób? Po prostu – cukier inwertowany jest sacharozą (zwykłym cukrem spożywczym) poddaną obróbce termicznej. Mamy nadzieję, że brzmi to już mniej zawile i nie kojarzy się z czymś skomplikowanym, a także niezdrowym. Bo większość osób po usłyszeniu nazwy może skojarzyć ten produkt z czymś wysoko przetworzonym. W wyniku jego przeprowadzania dochodzi do rozpadu wiązania między cukrami, dlatego uzyskuje się słodką substancję, która nie ma postaci czystej sacharozy, a jest właśnie mieszanką glukozy z fruktozą w jednakowych ilościach.

Warto wiedzieć, że na rynku spożywczym – bo to właśnie tam najczęściej można spotkać się z cukrem inwertowanym – istnieją jego różne rodzaje. Są to:

  • płynny cukier,
  • syrop cukru inwertowanego,
  • płynny cukier inwertowany.

To właśnie drugi z nich, czyli syrop cukru inwertowanego, jest powszechnie stosowany w przetwórstwie spożywczym, a zwłaszcza w cukiernictwie. Syrop to nic innego jak roztwór rozpuszczony w wodzie. Znaleźć można go w wielu wyrobach cukierniczych, głównie ze względu na słodki, charakterystyczny smak oraz przez wzgląd na korzystniejszą postać niż klasyczny cukier (jest lejący, a nie sypki, dlatego lepiej łączy się z niektórymi składnikami). Syrop cukru inwertowanego możemy znaleźć w ciastach, marcepanie, polewach oraz masach tortowych, a także w alkoholach (np. ciemnym piwie) bądź w lodach. Co więcej, zawierają go też miody sztuczne.

Słodka tajemnica na temat syropu

Ciekawostką na temat syropu cukru inwertowanego jest to, że nie wykorzystuje się go w gospodarstwach domowych. Stanowi on raczej niezbędny element w wielkich zakładach produkujących słodkości – dlatego też nabyć go można wyłącznie w miejscach, które zaopatrują przetwórstwa w odpowiednie składniki do wyrobu produktów. W jednej łyżce stołowej syropu cukru inwertowanego znajduje się ok. 60 kcal. Nie znajdziemy w nim składników odżywczych ani witamin, a ponadto w czystej postaci jest on bardzo słodki – dlatego jego spożycie może negatywnie oddziaływać na zdrowie. Wiadomo, w końcu to cukier, stąd trzeba kontrolować spożywanie jego ilości.

syrop cukru inwertowanego

A jakie ma zalety?

Jeśli już wiemy, czym jest syrop cukru inwertowanego, przejdźmy do przedstawienia jego zalet. W końcu fakt, że jest on tak szeroko wykorzystywany w cukiernictwie i piekarstwie, nie pozostaje bez powodu! Głównymi zaletami tego produktu są:

  • mniejsza krystalizacja roztworu – czyli, jak już wspomnieliśmy, zaleta działająca na korzyść konsystencji wielu słodkich wypieków. W porównaniu do klasycznego, drobnego cukru syrop tego inwertowanego zdecydowanie szybciej łączy się z masą cukierniczą;
  • higroskopijność – oznacza to, że syrop cukru inwertowanego ma wysoką zdolność do utrzymywania wilgoci. Co się z tym wiąże? Cecha ta sprawia, że produkty na jego bazie są świeże, a także mają przyjemny, słodki zapach przez długi czas;
  • słodszy smak – dzięki tej zalecie syropu z cukru inwertowanego naprawdę nie trzeba wiele, by wzbogacić aromat konkretnego wypieku czy deseru. Chociaż kaloryczność tego produktu pozostaje na podobnym poziomie co cukru klasycznego, to poziom słodkości jest znacznie wyższy.

Teraz już wiecie, co kryje się za tym tajemniczym produktem – jeśli zobaczycie go na liście składników Waszych ulubionych przysmaków, będziecie wiedzieli, z czym go się je (i to dosłownie!). Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów, w których przedstawimy następne ciekawostki ze świata miodu oraz innych słodkich produktów.