Zadzwoń do nas

601 379 204

Wyślij do nas e-mail

kontakt@apimar.pl

Zadzwoń do nas

603 854 243

Wyślij do nas e-mail

kontakt@apimar.pl

Większości osób złoty, lepki specjał, jakim jest miód, kojarzy raczej się z deserami, ciastami czy słodką herbatą, a także ze zdrowymi syropami przygotowywanymi na jego bazie. To od wieków spożywany w różnorodny sposób specjał znany i lubiany na całym świecie. Nic dziwnego, jest on bowiem słodki, aromatyczny oraz wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Czy jednak można go wykorzystać w nieco inny sposób? Oczywiście! Miód doskonale sprawdza się również jako naturalny kosmetyk. Jak zatem czerpać z niego to, co najlepsze i sprawić, że będziemy czuć się i wyglądać lepiej?

Cenne miodowe składniki

Na początku warto zauważyć, że miód nie bez powodu korzystnie oddziałuje na cały organizm. Wbrew pozorom nie jest to bowiem wyłącznie substytut cukru, lecz coś więcej. Miód zawiera szereg cennych składników odżywczych, a także leczniczych. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. W miodzie znajdziemy kwasy organiczne, takie jak glukonowy, jabłkowy czy cytrynowy, a już nawet ich niska zawartość może korzystnie wpływać na wygląd skóry. Wykazują delikatne działanie złuszczające, stymulując syntezę kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. A to dopiero początek!

W miodzie znajdziemy również enzymy – inwertazę, α-amylazę i β-amylazę oraz oksydazę glukozową. Ten ostatni jest o tyle wyjątkowy, że pod wpływem dodatku wody utleniania glukozę do kwasu glukonowego. Podczas tej reakcji powstaje nadtlenek wodoru, który wykazuje działanie antyseptyczne. Z tego względu miód doskonale nadaje się do cery dotkniętej zmianami o podłożu bakteryjnym. Dotyczy to często skóry trądzikowej, a także każdej zmagającej się z innymi stanami zapalnymi, zwiększającymi ryzyko infekcji. Co ciekawe, zespół zagranicznych lekarzy badał nawet możliwość wykorzystania mieszaniny miodu i wody jako środka odkażającego w medycynie, co tym bardziej potwierdza cenne właściwości enzymu.

Oprócz tych składników w miodzie zawarte są liczne polifenole w postaci kwasów fenolowych oraz flawonoidów, które okazują się być niezwykle przydatne w walce z wolnymi rodnikami, zapobiegając stresowi oksydacyjnemu komórek skóry. Dlatego też miód wykazuje się działaniem przeciwstarzeniowym, a także łagodzącym podrażnienia. Jego skład zawiera również niewielkie ilości witamin takich jak A, C i z grupy B, a także kwasu foliowego, pantotenowego, biotyny czy składniki mineralne. Ich obecność zabezpiecza pozostałe, cenne komponenty miodu oraz wzmacnia działanie w kosmetykach.

Jak korzystać z miodu?

Aby miód zachował swoje wszystkie cenne właściwości, nie można go podgrzewać do temperatury powyżej 40°C. Ponadto produkt ten najlepiej przechowywać w ciemnym miejscu, chroniąc go w ten sposób przed promieniami słonecznymi. Dzięki temu dłużej zachowa swoje walory nie tylko smakowe, lecz także prozdrowotne. Czy jednak z miodu, który znajduje się w kuchennej szafce, można przygotować własne kosmetyki? Jak najbardziej! Oto kilka praktycznych przepisów na domową, miodową pielęgnację.

Przepisy na miodowe specyfiki

Pomimo że już samo nałożenie miodu na skórę pomoże znacznie poprawić jej stan, to warto połączyć go z innymi cennymi produktami – nie tylko, aby wzmocnić efekt pielęgnacyjny, lecz także poprawić konsystencję preparatu. Doskonałym pomysłem jest przygotowanie własnej maseczki do twarzy. Do skóry wrażliwej najlepiej wykorzystać miód lipowy bądź akacjowy. Natomiast w przypadku cery ze skłonnością do trądziku warto postawić na miód spadziowy. Z kolei najbardziej uniwersalnym wyborem będzie wielokwiatowy miód naturalny, o wszechstronnym zastosowaniu. Oto kilka przepisów na domowe maseczki z wykorzystaniem cennego miodu.

łyżka do miodu w miseczce

Maseczka na przebarwienia:

  • 2 łyżki miodu,
  • 1 łyżeczka cynamonu,
  • 1 łyżeczka kurkumy,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • sok z połówki cytryny.

Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć, nałożyć na całą twarz bądź na wybrane partie objęte przebarwieniami, np. słonecznymi. Pozostawić na 10 minut, po czym zmyć letnią wodą. Maseczka najlepiej nadaje się do stosowania przed snem, ponieważ kurkuma może nieco barwić skórę, aczkolwiek jest to chwilowy efekt uboczny, warty poświęcenia dla widocznych rezultatów. Najlepiej ją stosować 2 razy w tygodniu.

Maseczka oczyszczająca:

  • 1 łyżka miodu,
  • 1 łyżka drożdży,
  • odrobina soku z cytryny.

Drożdże rozetrzeć wraz z gęstym miodem, następnie dodać sok z cytryny. Powstałą masę nałożyć na twarz, a po upływie 10 minut zmyć letnią wodą.

Maseczka złuszczająca:

  • 2 łyżki miodu,
  • 1 łyżka płatków owsianych,
  • 1 łyżka fusów kawowych,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • odrobina soku z cytryny.

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą połączyć, a następnie nałożyć na skórę twarzy, szyi oraz dekoltu. Po upływie 10-15 minut przeprowadzić delikatny masaż skóry, po czym zmyć mieszankę letnią wodą.

Oprócz maseczek na twarz z miodu można przygotowywać także toniki antybakteryjne nadające się do przemywania skóry twarzy. Ponadto może być on produktem służącym jako podkład do olejowania włosów. Miód doskonale sprawdza się również do bezpośredniego stosowania, np. jako balsam do spierzchniętych ust. Jak widać, potencjał pielęgnacyjny miodu jest ogromny, dlatego też warto zdecydować się na przygotowanie domowych, naturalnych kosmetyków z miodem w roli głównej.